Sesiunea de informare cu tema „Promovarea economiei sociale”

organizată de Fundaţia Caritabilă Sfântul Daniel – Turda, alături de partenerii SC T Smart Servicii SRL, Asociaţia Asistenţilor Sociali Profesionişti “PROSOCIAL”, Asociaţia Mentor în Munca Socială şi Asociatia PRO ASSISTO, derulată în cadrul proiectului „SES – SANSA EGALA SIGURA pentru incluziunea ta sociala”, finanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, „Investește în oameni!”, va avea loc în data de 27.05.2015 ora, 16:00 la sediul Universitatii Babes Bolyai – Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială Cluj Napoca, B-dul 21 Dec. 1989 No. 128.

Ce este economia socială?

„Economia socială este parte a economiei constituită din organizaţii private care împărtăşesc următoarele principii: scopul în favoarea membrilor sau comunităţii şi nu generarea de profit, managementul autonom, procesul democratic de luare a deciziilor şi prioritate pentru individ şi muncă în detrimentul capitalului în distribuţia profitului” (Consiliul valon, 1990).

CESE (European Economic and Social Committee) înțelege necesitatea unei definiții clare pentru a permite concentrarea eforturilor, dar propune, în locul unei definiții, elaborarea unei descrieri bazate pe caracteristicile comune, precum:

• urmărește obiective în principal sociale, în locul profitului, și produce beneficii sociale pentru membrii săi sau – mai general – pentru societate;
  • este, prin natura sa, o întreprindere non-profit, iar beneficiile sunt în general reinvestite, nefiind distribuite acționarilor sau proprietarilor;
  • se prezintă sub o mulțime de forme juridice și de modele (precum cooperative, societăți mutuale, asociații de voluntariat, fundații, întreprinderi cu scop lucrativ sau non-profit), combinând adesea diverse astfel de forme juridice sau schimbându-le uneori în funcție de nevoi;
  • sunt operatori economici care produc bunuri și servicii (deseori de interes general), deseori cu o componentă puternică de inovare socială;
  • funcționează ca entități independente, cu un puternic element de participare și codecizie (angajați, utilizatori, membri), precum și de guvernanță și democrație (reprezentativă sau deschisă);deseori provin din sau sunt asociate cu organizații aparținând societății civile.